"Obitelj je najnasilnija društvena institucija, s izuzetkom vojske u vrijeme rata."
Tako tvrde Marija Lukić i Slađana Jovanović u svom istraživanju obiteljskog nasilja. Činjenice govore u prilog tome da najviše pogrda i batina u životu ljudi dobiju u krugu vlastite obitelji, bilo kao djeca, bilo kao odrasli ljudi. Izvan obitelji neće vas toliko tući, ismijavati, ponižavati. Ako to i učine, imat ćete razumijevanje državnih institucija i kakvu-takvu zaštitu. No, u obitelji ste prepušteni sami sebi. Ako ste imali nesreću pa dobili agresivnog oca ili majku, odabrali agresivnog muža ili ženu... ništa vas od njih neće spasiti osim bijega. Mali pomaci se ipak primjećuju u zadnje vrijeme, barem ako je suditi po broju prijava i presuda za nasilje u obitelji.
Djecu, naravno, ni to ne može spasiti. Nasilje nad njima društvo najviše opravdava, a ona sama su najsklonija prvo sebi pripisati krivicu što su tučena i ponižavana.
***
Ima i drukčijih primjera i želja nam je da ih bude puno više u odnosu na loše. Razmislite na trenutak kako Vi tretirate članove Vaše obitelji.
Nasilje u obitelji nije samo stvar obitelji u kojoj se dešava. To je problem društva za koji smo odgovorni svi. Prešućivanjem nasilja u vlastitoj obitelji ili svojoj okolini, sudjelujete u nasilju kao svjedok koji tolerira nasilje.
Nema komentara:
Objavi komentar